Historie skautingu (několik vět z historie)

 

V minulém století vytryskly dva prameny – americký a anglický, které se spojily v mohutný proud – dnešní skauting.

V Americe to byl spisovatel, malíř a zálesák E.T.Seton, který založil organizaci Woodcraft Indians. S chlapci a děvčaty žil ve volné přírodě primitivním způsobem po způsobu indiánů, takovým, jakým žili v dobách prvních zálesáků.

V Evropě se v této době rodilo něco podobného. Generál Baden – Powell využil svých zkušeností z výchovy vojenských stopařů a od roku 1907 hlásá nový směr ve výchově mládeže. Vznikají Boys Scouts a k nim se brzy připojují i Viros guides. Z Anglie se brzy skauting šíří nejdříve do kolonií, později do Evropy, Asie, Jižní a Severní Ameriky. Od těch dob skauting neustále roste.

U nás založil první skautský oddíl roku 1911 profesor Antonín Benjamin Svojsík po návratu z Anglie, kde skauting poznal. Svojsík vzal základ skautingu Baden – Powella, dobré stránky Setonova woodcraftu a k nim přidal české prvky. Tak vznikl náš český skauting.

Za své trvání byl Československý skauting několikrát násilně rozpuštěn.

V roce 1940 v době okupace nacisty. V roce 1949 vládnoucí stranou KSČ ( komunistická strana Československá ) a v roce 1970 opět v procesu normalizace KSČ. Znovu byl opět obnoven až v roce 1989.

 

Skauting je výchova charakteru. Je to výchovný systém, který harmonicky vychovává celého člověka a zvláštní důraz klade na mravní výchovu.

Významné osobnosti skautingu

Robert Baden-Powell

Robert Baden-Powell, celým jménem Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, 1. Baron Baden-Powell of Gilwell, nositel řádů a vyznamenání Order of Merit, Order of St Michael and St George, Royal Victorian Order, Order of the Bath (22. února 1857 Paddington, Londýn, Anglie – 8. ledna 1941 v Nyeri nedaleko hory Mount Kenya, Keňa) byl voják, ale především zakladatel skautského hnutí.   Dětství Narodil se jako šestý syn (celkem měl 7 bratrů) v rodině profesora geometrie na Oxfordské univerzitě,...

Ernest Thompson Seton

Ernest Thompson Seton (14. srpna 1860 South Shields, Durhamské hrabství, Anglie – 23. října 1946 Seton Village, Nové Mexiko, USA) byl ilustrátor, spisovatel a zakladatel woodcrafterského hnutí.   Od mládí tíhl ke studiu přírody a tento zájem jej přivedl k malířství. Získal stipendium na londýnské Královské akademii umění, kde strávil dva roky. V roce 1881 se usadil na farmě svých starších bratrů v Carberry (Manitoba). Dříve než jako spisovatel se stal uznávaným jako ilustrátor...

Antonín Benjamin Svojsík

Profesor Antonín Benjamin Svojsík (5. září 1876 Dvůr Králové nad Labem – 17. září 1938 Praha) byl pedagogem a zakladatelem českého skautingu (který v českém prostředí dostal jméno Junák), jeho propagátorem a organizátorem. Původně Antonín František se narodil jako druhý ze čtyř synů. Jeho starší bratr, Alois Svojsík (1875-1917), se proslavil rozsáhlou publikací Japonsko a jeho lid (1913), která byla zdaleka nejobsáhlejší knihou o Japonsku v češtině z dob Rakouska-Uherska. A. B. Svojsík byl...